niedziela, 12 lutego 2012

XXXI. Recenzje książek - Ostatni poganie

A jako że czytając różne książki czasem na ciekawe a innym razem na res jakoweś stultae trafiać nam się zdarza, co by rzecz dobra a ciekawa wielce być wyróżniona mogła, tako że recensiones pisać my postanowili i owe recensiones zamieszczać i na stronie owej jeśli nam się chciało będzie, albowiem ignavia nostra interdum est magna, ale że nie zawsze tako i piszemy co następuje.


Ostatni poganie – autor Pierre ChuvinOstatni Poganie autorstwa Pierre Chuvina to książka, która w świetny sposób przedstawia umierający świat ostatnich antycznych pogan. Świat, który dawno już odszedł i dziś mało kto o nim pamięta. Książka jest ciekawie napisana, zawiera wiele interesujących faktów i jest opracowana na podstawie szerokiej literatury. Jak dla mnie pewną wadą jest, że autor jest zbyt mało propogański. Taki typowy, współczesny naukowy język czyli autor nie wierzy w nic. Pisze o poganach, pisze o tym jak ich chrześcijanie prześladowali, ale jakoś brak mu sympatii do tych ostatnich pogan. Ma wiedzę na ich temat ale ich nie rozumie, nie rozumie ich ideałów i tego w co wierzyli. No cóż typowy modernista dla którego to co nowe jest jakoś tam lepsze od tego co stare.
Ale pomijając dziwny stosunek autora do ostatnich pogan, o których pisze, książka jest bardzo ciekawa i zdecydowanie mogę ja polecić każdemu kogo interesują takie tematy. Przedstawiono w niej całą historię odchodzenia w cień antycznego pogaństwa i wypierania jej przez „nowe” czyli chrześcijaństwo. A jako, że ja „nowego” nigdy nie lubię cokolwiek to „nowe” by było po której stronie jest moja sympatia pisać chyba nie muszę.

Książka składa się z dwóch części, pierwsza przedstawia w układzie chronologicznym kronikę umierającego antycznego pogaństwa począwszy III wieku naszej ery Az po czasy Justyniana. Pouczająca to lektura choć i bardzo smutna patrzeć jak umiera antyczny świat i wartości dawnych czasów zastępowane przez chrześcijaństwo.
Druga natomiast połowa książki to obraz późnego pogaństwa przedstawiający środowisko ostatnich kapłanów i ostatnich ludzi wierzących w tradycyjne ludowe i filozoficzne pogaństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...