sobota, 25 lutego 2012

CLXXIII. Acedia czyli o demonie południa

Kontynuując temat nudy powiadają, że jako jedni z pierwszych tematykę nudy intelektualnej zwanej też nuda egzystencjalną opisywali późno starożytni mnisi. Mieszkanie samemu na egipskiej pustyni, w monotonnym ponurym klimacie, często w milczeniu w oddaleniu od innych ludzi wzmagało problem nudy, jak nazwano go wtedy acedii.

Nazywano ją również demonem południa, gdyż najbardziej dręczyła w godzinach południowych, gdy żar lejący się z nieba łącząc się z wszechogarniającą nudą wywoływał uczucie bezsensu istnienia. Ciekawe jest, że o ile u nas w północnych krajach z duchami, zjawami i dziwnymi zjawiskami kojarzy się zwykle noc, to w krajach południowych, również godziny południa, gdy w potwornym skwarze nikomu się z domu wyjść nie chce a świat jest pusty z dziwnymi zjawiskami często się kojarzyły. Wielu  mnichów było opętanych przez demony, wiele zjaw, widzeń i dziwnym postaci pojawiało się wówczas nie jak o północy godzinie, ale również w samo południe.

Dłuży zapis na temat acedii znajduje się w pismach egipskiego mnicha Ewagiusza z Pontu.

Pisze on na ten temat następująco:
"Demon acedii, nazywany także demonem południa, jest najuciążliwszy ze wszystkich demonów. Nachodzi mnicha koło godziny czwartej i osacza jego duszę aż do godziny ósmej. Najpierw sprawia, że słońce porusza się zbyt wolno lub wręcz nie porusza się wcale, a dzień tak się dłuży, jakby miał pięćdziesiąt godzin. Wzbiera w nim jeszcze nienawiść do miejsca w którym mieszka, do takiego życia i ręcznej pracy. sprawia, ze ogarnia go tęsknota za innymi miejscami.... I jak to się mówi, próbuje różnych sztuczek, aby mnich, pozostawiwszy celę, uciekł z placu walki"

W innym zaś miejscu mnich Jan Kasjan w V wieku żyjący, pisze w rozdziale "O duchu acedii"

"Szóstą bitwę toczymy z tym, co Grecy zwali acedią, co oznacza znużenie, albo strapienie. Przypomina ona przygnębienie, a szczególnie mocno doskwiera pustelnikom i jest niebezpiecznym często wrogiem ludzi zamieszkujących pustynię. Dopada mnicha jak febra nękająca chorego w regularnych odstępstwach"


[cytaty za Historia Nudy]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...