sobota, 5 grudnia 2015

MCCCVIII. Obojętność i wolność

Kontynuując wątek związków pomiędzy obojętnością i wolnością warto zająć się popularną dzisiaj kwestią co daje wolność czy konsumpcjonizm i dostęp do wielu dóbr czy też coraz popularniejszy dziś minimalizm (nie jest to oczywiście nic nowego, jak usiłuje się dziś przedstawiać bo wielu antycznych filozofów głosiło poglądy bardzo zbliżone do współczesnych minimalistów).

Zdaniem minimalistów pozbycie się dużej części dóbr i ograniczenie w życiu zapewnia wolność. Ale czy na pewno? Oczywiście dobrze zdaję sobie, że konsumpcjonizm to droga do totalnej niewoli wobec własnych żądz, a więc najgorszego rodzaju niewoli jaki istnieje, gorszej niż byciem niewolnikiem kogoś. I w tym kontekście minimalizm jest pozytywny (choć sam minimalistą nigdy nie zostanę bo zbytnio kocham książki abym miał przestać je kupować i gromadzić) i zapewnia często większa wolność od konsumpcjonizmu. Ale czy na pewno, nawet jak masz mało dóbr jesteś wolny, gdy martwisz się że jakieś z tych dób stracisz? Oczywiście nie jesteś.

Bo wolność to nie ilość dóbr które posiadania, ale wewnętrzna postawa do nich - postawa obojętności. Z punktu widzenia wolności nie ma znaczenia czy na ten przykład masz spodnie za 20 zł czy za 2000zł, czy masz telefon komórkowy za 200zł czy za 5000zł. Wolnym jesteś gdy w momencie, gdy przewrócisz się w tych spodniach i wyrwiesz dziurę, nie ma to dla ciebie znaczenia, nie denerwujesz się i jest cito obojętne, lub gdy ten telefon wyleci ci z ręki i się zbije a tobie to jest zupełnie wszystko jedno. Natomiast, gdy w takim momencie jesteś wściekły to znaczy, ze jesteś niewolnikiem tej rzeczy. Jej cena i ilość rzeczy które cię otaczają są w tym kontekście sprawą drugorzędną, ważna jest duchowa postawa obojętności wobec tych rzeczy. Przy czym postawę taką można najłatwiej zachować, gdy na codzień używasz rzeczy tańszych niż te na które cię stać, bo wtedy, o ile jesteś w stanie wyrobić w sobie postawę obojętności wobec świata, bo wtedy w każdej z wymienionych sytuacji jesteś w stanie bez problemu sobie w każdej chwili kupić kolejną na miejsce zniszczonej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...