niedziela, 12 lutego 2012

XX. Historia ankiety

Anglosaski imperializm kulturowy tak bardzo świat cały opętał i jak podstępny wąż wślizgnął się w umysły i postrzeganie większości, że dziś prawie go nie zauważamy i bezwiednie mu ulegamy. I anglosaskie kłamstwa mamy za prawdę, gdyż nasze postrzeganie historii i współczesności zawsze przechodzi przez anglosaski filtr. A wiec z jakichś wydarzeń znamy tylko takie i tylko w takiej interpretacji w jakiej przekażą nam je anglosasi. Dzieje się tak dlatego, że cały świat poznaje rzeczywistość dotyczącą innych narodów zwykle w języku angielskim z książek pisanych przez anglików i amerykanów lub ich apologetów. A oni wszystko robią i do każdego kłamstwa uciec są gotowi aby naród swój wywyższyć i wszystkie światowe osiągnięcia i pomysły sobie przypisać. Robią tak nawet w sprawach drobnych i banalnych i właśnie takiej sprawie poświecony jest niniejszy tekst, aby na jej przykładzie pokazać jak bardzo nasze widzenie świata zniekształcone jest przez anglosaski „filtr”.

W dzisiejszym świecie prowadząc badania czy to naukowe czy też w zakresie funkcjonowania różnych firm bardzo często uciekamy się do ankiet. Ankieta, a fachowo mówiąc kwestionariusz ankietowy stała się jednym z najpopularniejszych narzędzi badawczych np. w zakresie zarządzania. Stosując je można zadać sobie pytanie skąd w ogóle wzięły się ankiety i kto je po raz pierwszy na świecie używał. Jako że ankieta najczęściej jest wykorzystywana współcześnie w zakresie zarządzania i marketingu, tak też wydaje się, że warto sięgnąć do podręczników dotyczących tych dziedzin aby się tego dowiedzieć. No więc weźmy sobie jakiś podręcznik do marketingu i zobaczmy co można o tym poczytać. Jako, że nauka marketingu wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (a przynajmniej oni tak twierdzą) to też i w pierwszej kolejności do tych podręczników zajrzeć wypada. Cóż nam te podręczniki piszą o badaniach marketingowych robionych ankietami.

Otóż piszą, że za kraj w którym po raz pierwszy zastosowano kwestionariusze w badaniach marketingowych uchodzą Stany Zjednoczone, gdzie podejmowano próby badania sondażowego opinii publicznej w drugiej połowie XIX wieku w zakresie wyborów lokalnych. Wszędzie czy weźmiemy książkę po angielsku czy autora polskiego, ale w praktyce zwykle na amerykańskich się wzorującego, możemy przeczytać że badania ankietowe, kwestionariuszowe powstały w USA. Ale czy aby na pewno tak było? Otóż nie!! Zdecydowanie nie!

Pierwsze badania ankietowe były stosowane kilkaset lat wcześniej i gdyby to zrobili anglosasi pewnie by o tym wszyscy dziś pisali, ale że zrobił to ktoś inny to oczywiście jest to nie znane powszechnie, bo anglosasi nie będą przecież swoich osiągnięć pomniejszać a prawie każdy inny naród akceptuje dziś niestety anglosaską wizję świata. A wracając do tematu skąd w takim razie wzięły się ankiety?

Po raz pierwszy ankiety i badania ankietowe zostały zastosowane w XVI wieku w Imperium Hiszpańskim. Za czasów Karola V i jego syna Filipa II Imperium Hiszpańskie rozciągnęło się na ogromne obszary świata, a że komunikacja była wtedy słabo rozwinięta pojawiły się problemy związane z zarządzaniem tak dużym i porozbijanym po całym świecie terenem. Największy problem był z czymś co dziś nazwalibyśmy przepływem informacji. Aby temu zaradzić w roku 1574 hiszpańska Consejo de Las Indias czyli rada ds. Zarządzania Indiami (inaczej mówiąc wszystkimi zamorskimi posiadłościami Hiszpanii) opracowała kwestionariusz ankietowy zawierający pytania dotyczące geografii, gospodarki i kultury poszczególnych regionów. Na tej podstawie miano podejmować konkretne decyzje w zakresie zarządzania nimi.

Pierwsze próbne kwestionariusze (badania pilotażowe) przeprowadzono w 1574 roku na terenie Kastylii. Następnie udoskonalono kwestionariusz i stworzono jego pełna wersję składającą się z 49 pytań. W roku 1576 rozesłano tą ankietę do wszystkich urzędników w koloniach hiszpańskich. Potem w Imperium Hiszpańskim wielokrotnie stosowano podobne metody zbierania informacji.

Tak więc jak widać ankieta została zastosowana przez Hiszpanów 300 lat wcześniej niż przez Amerykanów (swoją drogą nie lubię słowa amerykanie, bo sugeruje ono, że na ten przykład Meksykanie to nie amerykanie). Natomiast czy oni są jej wynalazcami o to twierdzenie się nie pokuszę, bo być może ktoś wcześniej stosował już ankiety, tylko po prostu nic mi o tym jak na razie nie wiadomo, ale to nie znaczy że tak nie było. W każdym razie jak łatwo się zorientować z przedstawionego tekstu kulturowy anglosaski imperializm i w tak błahej sprawie zwycięża i jak ośmiornica swymi mackami wszędzie się wdziera, twierdząc że to w USA po raz pierwszy zastosowano tego typu narzędzia, a za Anglosasami bezkrytycznie powtarza to reszta świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...