sobota, 29 marca 2014

DCDXXXIV. Greckie cyfry

Greckie cyfry, zapisywane przy pomocy liter, są z pewnością bardzo interesujące dla wszelkiego rodzaju kabalistów i wróżbitów, jako, że przy ich pomocy można bardzo łatwo przypisać wartość liczbową wszelkim wyrazom, zdaniom, imionom, nazwą, itp. W innych językach tez można to zrobić podstawiając za litery liczby, ale w greckim, jako że tam te litery oznaczają liczby jest to dużo bardziej naturalne. Liczba zapisana greckimi cyframi ciekawie wygląda, bo praktycznie jak wyraz jakiś i czasem można odwrotnie jakiejś liczbie przypisać słowo i interpretację tego sowa, magiczno-kabalistycznych możliwości jest wiec wiele. Trudno się wiec dziwić, że w greckojęzycznym świecie wszelkiego rodzaju magia i jej pochodne były silnie rozwinięte.

I tak moja dzienna i miesięczna data urodzenia zapisana po grecku wygląda następująco:
ιβ' α'

Natomiast dzisiejsza data dzienna i roczna:
κθ΄ γ΄ ,βιδ'

10 komentarzy:

 1. Vulpian de Noulancourt29 marca 2014 20:21

  Mój poranny wpis musiał gdzieś przepaść w czeluściach sieci. Pisałem w nim jak odkrywałem, że jota to 10, a kappa - 20. Teraz już znalazłem odpowiednią stronę wikipedii i wiem tyle, co każdy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak się zna grecki alfabet, to w zasadzie jest to proste. Dla nabrania automatyzmu pewnego razu wziąłem generator liczb losowych i losowałem liczby z przedziału 1-10000 a potem zapisywałem je po grecku. Po kilkunastu stronach nabrałem na tyle automatyzmu, że pisze mi się je prawie bez zastanawiania.

  Szkoda, że wpis przepadł, ale tak to w internecie bywa :(

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vulpian de Noulancourt29 marca 2014 21:06

   W hebrajskim na pewno zapisywano liczby cyframi (stąd przecież dopasowanie, że 666 = cesarz Neron), ale skoro wpływ greki na cyrylicę jest dość wyraźny, to i tam powinien istnieć taki sam system. Tymczasem w szkole nic mi o nim na rosyjskim nie mówiono (albo nie uważałem na lekcji).
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. We współczesnej cyrylicy na pewno tego nie ma. Rosjanie po prostu używają arabskich cyfr jak my. Ale dzisiejsza cyrylica to grażdanka czyli cyrylica po wielu reformach.
  Natomiast we wczesnych alfabetach słowiańskich - Cyrylowska głagolica system był na zasadzie greckiej:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bulgarian_Glagolitic_Alphabet.png

  OdpowiedzUsuń
 4. W cyrylicy też istniał taki zapis:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyrylica_(system_liczbowy)

  Skasował go dopiero Piotr Wielki w swych reformach i wtedy przeszli na cyfry indyjskie.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vulpian de Noulancourt29 marca 2014 21:32

   Och, mogłem sam sprawdzić, zamiast manifestować nieuctwo. Dziękuję.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Ale nawet dobrze, że spytałeś Vulpianie, bo tego nie wiedziałem, i szukając ciekawie było się dowiedzieć. Ciekawe jak teraz jest w Grecji, czy używają dalej starego systemu, czy arabskich cyfr?

   pozdrawiam

   Usuń
 5. Na Wiki wyczytałem, że w grece nowożytnej używa się jak w dawnej ale raczej zaleca sie stosowanie dużych liter a nie małych jak w antyku.
  Ciekawe jestem w takim razie czy używają też arabskich, czy tylko dawnego systemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vulpian de Noulancourt30 marca 2014 09:05

   1. W tytułach i nazewnictwie trzymaja się tego systemu (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AC%CF%80%CE%B1%CF%82_%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%93%CE%84).
   2. W sklepach tylko cyfry arabskie (przynajmniej innych nie zauważyłem).
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Mimo wszystko tam gdzie trzeba coś liczyć - czyli sklepy, matematyka itp. system arabski jest chyba wygodniejszy.
  Choć w zasadzie tradycyjny grecki też jest taki pół pozycyjny, wprowadzając zero mógłby być pozycyjny, a przynajmniej w większym stopniu niż rzymski, który się zupełnie do tego nie nadaje.

  OdpowiedzUsuń

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...