niedziela, 12 lutego 2012

LXXVIII. Mstów I

Na północ od Częstochowy rzeka Warta na wschód zakręca by następnie płynąc między dwoma pasmami niewielkich malowniczych wzgórz północny kres Jury Krakowsko-Częstochowskiej wyznaczając. Tamże znajduje się małe miasteczko-wioska Mstów, a właściwie dwie wioski mostem przez Warte biegnącym połączone - Mstów i Wancerzów.

Miejsce to nie jest aż tak popularne jak inne miejscowości na Jurze niemniej ma swój urok. Droga tamże prowadząca ciągnie się kręta linia obok brzegu warty po którego drugiej stronie widać niewysokie wzgórza. Jadąc np. od strony Częstochowy najpierw natykamy się na Mstów - niewielką dziś wioskę, według danych zamieszką przez 1700 osób, lecz niegdyś, jeszcze w XIX wieku było to miasteczko, w którym kupcy od wschodu ku Częstochowie zdążający często się zatrzymywali. Pozostałością po tych lepszych czasach jest niewielki rynek.

Po drugiej stronie Warty natomiast kilkaset metrów od Mstowa znajduje się jeszcze mniejsza wioska Wancerzów, k której an dużym, stromym wzgórzu nad Warta wznosi się otoczony murem, z wieżyczkami obronnymi klasztor. Ale o nim więcej napiszę w kolejnym odcinku. Teraz natomiast wróćmy do Mstowa.

Od wspomnianej strony wschodniej zbliżając się do rynku po prawej stronie mamy stary cmentarz. Na cmentarzu tym jest niewielki kościółek - kaplica a na niej łaciński napis fundacyjny.


Kaplica na cmentarzu w Mstowie
Łacińska inskrypcja z Mstowa
Napis głosi:

Strona lewa:
AD
AEDIFICATUR
ANNO DOMINI
DCCCXCVII

Zbudowano roku pańskiego
I tu jest pewien problem - bo napis twierdzi, że 897 ale to oczywiście nie możliwe i pewnie starła się pierwsza litera daty - M, która jest w drugim napisie.
I tak data powinna być 1897 co jest jak najbardziej logiczne.

Strona prawa:
AD
RECREATUR
MDCCCCXXVI
CURA X MANIEWSKI
PER COODIOREM F. WEL.

Roku Pańskiego
Odbudowana
1926
Staraniem Ksawerego Maniewskiego
Przy współpracy
(i tu ciężko przeczytać kogo)

Uwaga do tłumaczenia na podstawie komentarza jednego z czytelników na moim starym blogu.

http://keraunos.blog.onet.pl/5466229,394641255,1,200,200,82141855,454231455,6843605,0,forum.html


Ten napis trudny do odczytania to najprawdopodobniej jest nazwisko "Wel" ponieważ nazwisko takie występuje w Mstowie a rodzina ta zajmowała się wieloma pracami na cmentarzu i najprawdopodobniej również przy pochówkach.

Dziękuje za uwagę i komentarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...