piątek, 6 listopada 2015

MCCLXIX. Śmierć Europy

Ostatnimi czasy czytałem kilka tekstów o śmierci Europy. Autorzy piszą ciekawie i często podają wiele słusznych powodów tego zjawiska, ale nie dotykają samej istoty rzeczy. Europa umiera bowiem przez odejście od łaciny. Czymże bowiem jest europejska cywilizacja, czy liberalizmem?, a to wcześniej jej nie było?, czy oświeceniową filozofią? a to wcześniej jej nie był? czy może chrześcijaństwem? a wcześniej jej nie było? Była. Była, bo Europa to cywilizacja łacińska, a cywilizacja łacińska może istnieć tylko w symbiozie z łaciną. Bez niej jest jak zupa pomidorowa bez pomidorów, po kilku łyżkach ma się ochotę wyrzygać. Odejście od łaciny spowodowało, że weszliśmy na drogę zmierzchu cywilizacji europejskiej - czyli cywilizacji łacińskiej. Za ileś lat na jej gruzach urodzi się pewnie jakaś nowa cywilizacja, ale z klasyczną cywilizacją Europy nie będzie miała ona wiele wspólnego. Wraz z łaciną umarła Europa i tak będzie wyglądało to kiedyś z perspektywy stuleci.

10 komentarzy:

 1. Oczywiście! Zgadzam się całkowicie..

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz :)

  Wszystkie największe sukcesy, zwycięstwa i siłę Europy tworzyli przecież ludzi wychowani w łacińskich szkołach i do tych zwycięstw szli prawdziwie "ze słowami Liwiusza na ustach". I pełnym przekonaniem o wyższości łacińskiej cywilizacji. Emigranci, słabość kultury, itp. to wszystko jest tylko konsekwencją braku łaciny i łacińskiej szkoły. Europa odcięła własne korzenie i musi umrzeć. Jako że drzewo jest stare to trochę pociągnie na zgromadzonych zasobach, ale musi umrzeć. Nie ma Europy bez łaciny, bo to łacina stworzyła Europę.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam Cię na bieżąco od dłuższego czasu, kiedyś już się tutaj udzielałam.
   Cóż mogę dodać? Obawiam się, że śmierć - jak to śmierć - jest nieunikniona. Oczywiście chciałabym, żeby stał się cud, ale jeśli o zmartwychwstaniu mowa, najpierw musi nadejść nieuniknione. Czy moje nadzieje są płonne, czy odrodzi się jednak coś zupełnie nowego, nie wiem. Ale boję się, że Europę trawi nieuleczalna choroba :-(

   Usuń
 3. Cieszę się, że ktoś czyta tak "odjechanie" treści jak mój blog, który idzie na przekór chyba nie tylko mainstreamowi, ale i wszystkiemu co ktokolwiek dziś głosi.

  też obawiam się, że nie ma ratunku, że to koniec całkowity łacińskiej cywilizacji. Najbardziej w tym jest przykre to, że łacińska cywilizacja popełniła samobójstwo. Gdy napisałem, że Europę stworzyła łacina poniekąd trochę przesadziłem bo Europę stworzyła łacina i greka. Ale grecka cywilizacja została zamordowana umarła 29 maja 1453. Bo przecież ten mały nic nie znaczący kraik (przy całym szacunku dla greków, których lubię i życzę jak najlepiej) jest tylko nędznym cieniem greckiej cywilizacji. Ale ona została zamordowana. I już tylko łacina tworzyła Europę. Ale w przeciwieństwie do greckiej cywilizacja łacińska w akcie obłędu na dokonała samobójstwa. To jest najbardziej smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli prawdy obiektywnej łacina też niezbyt delikatnie grekę potraktowała, chociaż oczywiście i tak wydarzyło się coś niesamowitego, że jednak tę grekę "przyjęła", a przecież "powinna" zmieść z powierzchni ziemi. No więc właśnie, Εὐρώπη powinna brać przykład z przodków. Ale nie...

   Usuń
  2. I w zasadzie do XIX-XX wieku brała, bo obok narodowych języków łacina była zawsze obecna, tylko potem dostała obłędu.

   Usuń
  3. Czyta, czyta pewnie trochę osób którym łacina nie jest obca tak do końca ... Problem w tym, że się tak często zgadzam, że nie wiem jak skomentować :) ... Pozdrawiam !

   Usuń
  4. Cieszę się i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 4. https://www.facebook.com/maria.starnawska/posts/10206276176601631

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety ludzie którzy chcieli komercjalizować naukę to zdrajcy nauki i zdrajcy Europejskich wartości. Powinno się tym bydlakom ogolić głowę jak faszystowskim kolaborantom. Jak i każdeu kto jest zwolennikiem komercji w nauce.

  OdpowiedzUsuń

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...