niedziela, 12 lutego 2012

VI. O Księstwie Siewierskim czyli o mieście Czeladź, Śląsku i Małopolsce

Mieszkam od urodzenia w Czeladzi. Miasto to jest położone na pograniczu Śląska i Zagłębia. U nas w mieście na przykład sporo ludzie nie lubi Ślązaków uważając się za część Zagłębia. Ale czy aby na pewno. Moim zdaniem nie, co wcale nie oznacza bym uważał, że jesteśmy Ślązakami. Nie jesteśmy ani jednym ani drugim.
Patrząc historycznie Czeladź przez większą część swego istnienia była częścią Księstwa Siewierskiego położonego pomiędzy Śląskiem a Polską i mającym odrębną państwowość. Jeśli prześledzimy historie od roku 1400 do dziś, czyli ostatnie 607 lat okaże się że Czeladź:
  • Przez 350 lat należała do Księstwa Siewierskiego – lata 1443-1793
  • Przez 2 lata była samodzielnym Wolnym Miastem Rzeczypospolitej 1793-1795
  • Przez 129 lat była pod rozbiorami – lata 1795-1918
  • Przez 89 lat należała do Polski lata 1918-2007 (jeszcze oczywiście z przerwą na okupację hitlerowska).
  • Przez 43 lata stanowiła część księstw śląskich – lata 1400-1443.
Gdy przeanalizować to co wyżej napisałem okazuje się, że Czeladź należała do Polski prawie 4 razy!!! mniejszy okres czasu w porównaniu z okresem, w którym stanowiła część Księstwa Siewierskiego.

Tymczasem Zagłębie zawsze stanowiło część Małopolski. Zachodnia część Małopolski w XIX wieku przekształciła się w Zagłębie. Dziś zwykle zalicza się do niego Czeladź, ale w świetle danych, które przytoczyłem jest to nieco dziwne i historycznie nie bardzo uprawnione. Dlatego uważam, że my Czeladzianie nie jesteśmy ani Ślązakami ani Zagłębiakami ale całkowicie odrębna nacją mająca za sobą 350 lat niepodległej państwowości!

Zresztą stare mapy pokazują Czeladź jako miasto pograniczne z 2 komorami celnymi – ze Śląskiem w miejscu gdzie jest dziś ulica Bytomska zwanym kiedyś Pons Gauli (most Gawła) i drugą na granicy z Będzinem, która wtedy była najprawdopodobniej rzeka Przemsza, gdzie była granica między Księstwem Siewierskim a Polską.

Więcej o księstwie Siewierskim można znaleźć na stronie:

jednakże wiadomości te są niestety bardzo skromne.

Dlatego żeby naprawdę poznać prawdziwą a bardzo zapomnianą historię Czeladzi jako części Księstwa Siewierskiego warto sięgnąć do książki:
"Siewierz. Czeladź. Koziegłowy" Studia i materiały z dziejów Siewierza i Księstwa Siewierskiego" Muzeum Sląskie w Katowicach, 1994.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...