niedziela, 12 lutego 2012

LXXIV. Mnich Cyprian

Powiadają, że dawnymi czasy w Pieninach po obecnej Słowackiej stronie w miejscowości Czerwonym Klasztorem zwanej mnich pewien Cyprianem zwany przebywał. Mnich ów żył tam w XVIII wieku w latach 1728-1775. Przebywał on w kamedulskim klasztorze lekarza rolę pełniąc lecząc jednocześnie ludność okoliczną. Sporządzał różne leki, zbierał zioła i oznaczał pienińskie rośliny.

Jedna z legend związanych z mnichem Cyprianem powiada, że razu pewnego machinę dziwną skonstruowawszy wybrał się latać i poleciał w stronę Tatr. Dlatego nazywano brata Cypriana również „skrzydlatym mnichem”. Tamże przelatując w Morskiego Oka okolicach piorun w niego trafił a mnich w obecny tatrzański szczyt mnicha się zamienił.

Więcej informacji o mnichu Cyprianie można znaleźć na stronach Słowackiej Wikipedii. Stworzył on zielnik zawierający283 rośliny, które razem ze swymi pomocnikami zbierał w Pieninach. na 97 stronach.Ma powstać film o mnichu Cyprianie „Lietajuci Cyprian” który jest właśnie kręcony przez słowacka reżyserkę Marianę Cengel-Solcanską. Informacje o nim można znaleźć w bazie filmu polskiego:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1221185


A oto i zdjęcie mnicha owego z czerwonego klasztoru znad bramy do niego prowadzącej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...