sobota, 21 kwietnia 2012

CCXCII. Forum vetus Cheladiae photographemata - Rynek w Czeladzi zdjęcia

Hodie dabo vobis aliquot photographemata de urbe mea. Id est forum vetus in urbe, ante aliquod annos renovata, sed ut videbitis non omnes domus renovatae erant. Est hoc in loco Ecclesia de initio XX seculi stilo pseudogothico facta, vetus puteus (vere dicens pseudovetus nam ante aliquod annos renovatus nam ubi ego puer parvus eram nullum puteum hoc in loco vidissem puto) et aliquod insulae veterae.


Forum Cheladiae - aspectus Ecclesiae

Puteus renovatus in foro

Forum

Insula renovata

Insulae in foro

Insula vetus (fortasse futuro renovabitur)


4 komentarze:

 1. Witaj, domyślam się, że mieszkasz w Czeladzi. Znalazłam informację, że jest to bardzo stare miasto. Zauważyłam też, że piękne zdjęcia na Twoim blogu.
  Ja też prowadzę bloga, więc gdybyś miał ochotę to:
  www.prawiewsyzstkiemojepodroze.blog.onet.pl
  Piszę głównie o podróżach, ale nie tylko.
  Spotykamy się czasami na blogu Wachmistrza.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Jest to stare miasto, choć z uwagi na swoją historię tak faktycznie mało co się zachowało z czasów przed XIX wiekiem. Kościół rynek, itp. to wszystko XIX/XX wiek. Starsza jest pewna figura Nepomucena, którą wkrótce zamieszczę , tablice pamiątkowe w kościele i parę drobiazgów. Reszta zaginęła gdzieś w mrokach historii.
  Jeśli idzie o zabytki i krajobrazy pisze jeszcze o Jurze Krakowsko Częstochowskiej bo często tam bywam.
  Na Twojego bloga zajrzę, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestże jakie insze znaczenie insuli, okrom wyspy mi znanej, bom niepewny, zalim intencyję właściwie odczytał? I kwestyja wtóra, ostatniego prospektu się tycząca: znasz-li Waszmość tej budowli jakie dawne dzieje? Bo ona mi jakim zborem dawnym pachnie...
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Insula to poza wyspą po łacinie dom czynszowy, kamienica.

  Co do domu nie znam, ale jak będę gdzieś miał książki o mieście w ręku a mam je na działce to poszukam. Ale to trudne być może bo o dawnej historii Czeladzi mało dokumentów przetrwało i mało kto o tym pisze. W każdym razie w budynku na prawo od tego na zdjęciu mieszkała swego czasu, dopóki żyła, moja babcia.

  OdpowiedzUsuń

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...