środa, 11 kwietnia 2012

CCLXXIII. Suliszowice - Markowa Skała

Kolejną skałą położoną w omawianej w poprzednich notkach części Suliszowic (rejon miedzy Podlesiem, Szczypiem, a zamkiem - północna część Suliszowic), obok Dziurawej Skały i Płaskiej Skały jest Markowa Skała. Widać ją zarówno od strony jednej jak i drugiej ze skał. Przy czym zwłaszcza dobry widok na Markową Skałę można obserwować idąc od strony Płaskiej Skały.

Skała widziana z pewnej odległości przypomina zwykłą skałę o pochyłym kształcie.


Jednak gdy podejdziemy bliżej okazuje się, że są to de facto dwie skały tworzące razem coś w rodzaju mostu skalnego, środkiem którego można przejść. Ze swoich doświadczeń z lat poprzednich wiem, ze na most ten można stosunkowo łatwo wyjść, a ze szczytu rozlega się piękna panorama na całe Suliszowice, aż po Choroń (wieża przeciwpożarowa), widać w tle jezioro Porajskie, Biskupice, panorama Sokolich Gór, itp. Oczywiście z góry widać również wszystkie cztery skałki, które w poprzednich tej i kolejnej notce opisuję.

Brama skalna tworząca Markową Skałę


Zbliżenie na szczegóły bramy skalnej

Wyraźnie formę bramy skalnej widać gdy podejdziemy do skały od drugiej strony. Wtedy prezentuje się ona w sposób następujący.

Z większej odległości

W dolnej części z tej drugiej strony (czyli nie od strony poprzednio omówionych skał) w skale jest wiele niewielkich dziur i pieczar, na przykład takich jak te na zdjęciu poniżej

Dolna cześć skalnego mostu

Mapa z zaznaczoną Markową Skałą
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...