środa, 4 kwietnia 2012

CCLX. Suliszowice - skały - Płaska skała

Kolejną skałą w Suliszowicach, którą opisze jest Płaska Skała. Znajduje się ona na północ od Suliszowic - okolice rozdzielenie drogi na Suliszowice Podlesie i Suliszowice Szczypie.

Skała jest położona kilkaset metrów od Dziurawej Skały, stojąc przy Dziurawej skale wystarczy popatrzeć w kierunku północno-zachodnim i mamy widok na Płaską Skałę a po prawej od niej na Markową skałę, którą opisze w kolejnym odcinku. Widać je o każdej porze roku, gdyż pomiędzy skałami rozciągają się pola i łąki, które nie zarastają nawet ww okresie letnim, a przynajmniej nie na tyle aby coś zasłaniało widok skał, choć oczywiście z uwagi na drzewka którymi porastają same skały lepsze widoki są zimą i wczesną wiosną.

Tym razem nazwa skały ma nieco więcej wspólnego z jej kształtem, gdyż faktycznie jej górna część do pewnego stopnia jest płaska. Acz też do pewnego stopnia tylko, bo jak można zobaczyć na zdjęciach nie tak do końca.

Płaska skała w całej okazałości


Po płaską skałą znajduje się wgłębienia, gdzie skała jest pokryta czarnym nalotem, chyba od palonych pod nią czasem ognisk. W każdym razie jest to jeden z charakterystycznych elementów, po których można ją poznać.
W zbliżeniu wygląda to tak


Po prawej stronie od skały (gdy idziemy od strony Dziurawej skały poprzez łąki) znajdują się mniejsze skałki, które w porze późno wiosennej i letniej porośnięte są małymi drzewkami i dużą ilością rozchodników. Na te małe skałki można bez problemu wyjść bez żadnego sprzętu i przez nie dostać się też na część głównej skały.


Stojąc po skałą jej wierzchołek faktycznie wygląda na płaski i dlatego może jej nazwa.


Po lewej stronie wierzchołka skały znajduje się taka niewielka wypustka skalna jak na zdjęciu poniżej.

 W ten sposób wygląda Płaska Skała, gdy idziemy w jej kierunku od strony Dziurawej skały, zdjęcie zrobione z zoomem z pod samej Dziurawej Skały.

Gdy zaczniemy iść w stronę Markowej skały, wtedy Płaską skałę przysłonią drzewa i uzyskamy taki widok


Mapka z zaznaczoną skałą


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...