poniedziałek, 8 kwietnia 2013

DX. Fata viam invenient

Kolejne losowanie sentencji wskazało taką:

Fata viam invenient - Los znajdzie drogę.

Az niesamowite, że moje losowanie cytatów jako drugi cytat po poprzednim prezentującym życie jako walkę wybrało cytat o wadze losu. Połączenie tego to jak egzemplifikacja dla mnie światopoglądu stoickiego o jakim wcześniej pisałem. Aż trudno uwierzyć, że tak mi się to po prostu wylosowało. Jestem zadziwiony. Wylosowanie tych dwóch cytatów jednego po drugim ma wszak swoja symbolikę.

Bo wszystko musi mieć dwa składniki - trzeba o to walczyć, ale z drugiej strony zdać się na wyroki losu. Jakże to spytać by można przecież to jest sprzeczne - albo o coś walczymy, albo na los się zdajemy? Otóż nie koniecznie. Stoicy lubili przedstawiać życie ludzkie taką fajną metaforą psa przywiązanego do wozu na długiej linie. Wóz jedzie sobie na przód a pies jest do niego przywiązany, jednak lina na której on jest jest długa, bardzo długa. Pies może w zasadzie biegać sobie swobodnie o ile mniej więcej biegnie w kierunku takim jak wóz. Jeśli biegnie w taką stronę co wóz, to ma dużą wolność i od jego starań i chęci w zasadzie zależy wszystko - co będzie robił, jak i gdzie pobiegnie. Ale niech tylko pies spróbuje pobiec zupełnie w inną stronę niż jadący wóz. Wtedy i tak lina wbije mu się w szyję a wóz będzie go ciągnął na siłę w tą stronę w którą jedzie. Stoicyzm polega na tym więc, aby używać swej wolności i starać się, ale uprzednio zdając sobie sprawę, w którą stronę jedzie wóz do którego jesteśmy przywiązani, aby jak mówią nie kopać się z koniem, czyli w inną stronę niż wóz jedzie biegać nie próbować.

Tak więc należy zawsze zdawać się na los bo to on nas prowadzi i jeśli nie będziemy mieli szczęścia czy też coś nam nie będzie przeznaczone to bez względu na starania i tak się tego nie da dostać. Nie i tyle. I trzeba się z tym po prostu pogodzić, inaczej jest się jak ten pies za wszelką cenę chcący biec w inną stronę niż wóz, ciągnięty z bólem przez sznur po kamieniach. Z drugiej wszak strony łącząc to z poprzednim cytatem należy pamiętać, że sam los nic nam nie da jeśli nie będziemy walczyć o to co chcemy osiągnąć. Rzadko co bowiem staje się cudem tylko zwykle, poza pewnymi wyjątkami, w połączeniu z pracą i staraniem. Powiedziałbym wiec, że należy starać się, próbować, a widząc że coś się nie da nie próbować na siłę. Gdybym miał tu innego cytatu łacińskiego użyć powiedziałbym zachować aurea mediocritas. Lub używając powiedzenia angielskich żołnierzy z XVII wieku - miej ufność w Bogu lecz bacz by ci proch nie zamókł ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...