niedziela, 7 maja 2017

MDLVII. Imperio Español

Taki cytacik ;)

Człowiek o walecznym sercu wzbogaci się szybciej i bardziej honorowo poprzez wojnę niz poprzez pracę, człowiek o walecznym sercu nie spoczywa na laurach po zdobyciu bogactw, lecz walczy dalej, gdyż zawsze znajdą się niewierni do nawrócenia, zdobycze do pozyskania i waleczne czyny do spełnienia.

Salvador de Madariaga

4 komentarze:

 1. I w końcu "człowiek o walecznym sercu" [Hiszpania] straci zagrabione pomordowanym dobra [Hiszpania] i na długie lata zostanie żebrakiem na utrzymaniu Europy [Hiszpania].
  Vaya con Dios!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby tak ale jednak epopeja Hiszpańskich zwycięstw jest wspaniała - od malutkich królestw Asturii ukrytych daleko w górach przez rekonkwistę całego półwyspu po podbój dużej części świata, często z niewielkimi siłami przeciw ogromnej przewadze.
  Zresztą jak patrzeć na historię, to każdy prędzej czy później straci dobra które ma a każde imperium upadnie. Hiszpania straciła dobra, ale za to zostawiła cały Hiszpańskojęzyczny świat i Hiszpański jako jeden z największych języków świata pod względem liczby native speakerów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakże wspaniała Santa Hermendad.

   Usuń
  2. Czarna legenda Santa Hemendad jest mocno podkręcona przez hiszpańskich wrogów - głównie Anglików. Nie zamierzam jej bronić, bo nie w tym rzecz, ale protestancy Anglicy posłali więcej samych czarownic do piachu za czary niż cała Santa Hermendad za całe wieki swego istnienia.
   Poza tym Santa Hermandad już nie istnieje, ale najwspanialszą córą łaciny mówią setki milionów ludzi i to jest prawdziwe niezniszczalne dziedzictwo "ludzi o walecznym sercu".

   Usuń

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...