piątek, 13 lutego 2015

MCLXIII. Rzeczy, których ludzie silni psychicznie unikają

Znalazłem ciekawy tekst 13 rzeczy, których ludzie silni psychicznie unikają. Bardzo mi się spodobał, bo pod wszystkimi mogę się podpisać, że stosowanie się do tych zasad ZAWSZE przynosi pozytywne efekty. Zresztą poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami w zasadzie większość z tych zasad to zwykle właśnie moje zasady postępowania, więc pewnie dlatego tak mi się spodobały jak je przeczytałem i tak mnie uderzyły.  Do każdej zasad dodałem akapit od siebie, tak wiec nie jest to tylko proste skopiowanie tego com w internecie wyczytał :) 


Nie trać czasu na użalanie się nad samym sobą
Nie skarż się na trudne chwile, problemy materialne czy na to że ktoś źle Cię potraktował. Musisz nauczyć się ponosić odpowiedzialność za to co robisz czy mówisz i być świadomym tego iż życie często bywa niesprawiedliwe. Trudne sytuacje pozwolą Ci się zahartować i Cię wzmocnią. Pamiętaj - nie oglądaj się za siebie.

Zdarzało mi się niestety czasem nie trzymać tej zasady i zawsze źle na tym wychodziłem. Błędne rzeczy które się zrobiło powinny być tylko nauką tego czego unikać a nie przedmiotem bezsensownych i całkowicie niekonstruktywnych rozmyślań nad rzeczami których i tak nie da się cofnąć. Nie bądź głupi nie myśl nad tym co i jak przegrałeś, myśl jak wygrać teraz i w przyszłości.

Nie trać kontroli nad sytuacją
Nie pozwól wprowadzić się w złe samopoczucie, nie daj na to szansy nikomu. Panuj nad swoimi zachowaniami i emocjami, ponieważ kontrola nad własnymi reakcjami jest najlepszym dowodem Twojej siły.

Zwykle emocje to twój wróg. Tylko zimna analiza daje panowanie nad sytuacją a im mniej ludzie wiedzą co na prawdę myślisz o danej sytuacji tym mniej mogą ci zaszkodzić. Każda emocja to słabość, a każdą słabość ktoś może próbować wykorzystać przeciw tobie. 

Nie bój się zmian
Pamiętaj że osoby o mocnej psychice z chęcią przyjmują zmiany i podejmują wyzwania. Musisz uświadomić sobie że ciągłe zmiany czy nawet niepewność powinny stanowić dla Ciebie dodoatkową motywację i dadzą Ci możliwość wykazania się.

Ponieważ jestem dość konserwatywny w postępowaniu, więc niestety czasem zdarza mi się, że nie lubię zmian. Ale bez zmiany nie ma nauki, nie ma rozwoju, zostaje tylko tkwienie w punkcie jak ćma latająca wokół płomienia świecy.

Nie marnuj czasu na rzeczy na które nie masz wpływu
Uliczne korki, niemiła kasjerka, zgubiony bagaż - to sytuacje na które nie masz wpływu. Nie marnuj czasu na narzekanie, ponieważ jedynie to na co masz wpływ to swoje podejście do trudnych sytuacji.

Zdecydowanie. Nie masz na coś wpływu, miej to gdzieś i się nie przejmuj, zawsze się tego trzymam.

Pamiętaj że nie jesteś w stanie wszystkich zadowolić
Wiesz że są osoby, które poprzez nieprzyjemne traktowanie innych próbują okazać swoją władzę? Takie zachowanie nie jest właściwe a zdecydowanie najlepszym dowodem siły jest serdeczne i sprawiedliwe podejście do innych. Ale musisz pamiętać że nikt nie jest w stanie zadowolić wszystkich i nieraz należy okazać asertywność.

Tak i jeszcze raz tak. Robić po swojemu i zupełnie nie przejmować się co inni o tym sądzą. Nie pasuje im ich problem. To wolny kraj, nie muszą się ze mną zadawać  :)

Naucz się podejmować kontrolowane ryzyko
Faktem jest, że w wielu dziedzinach naszego życia porażka ostudza zapał. Większość ludzi po nieoczekiwanej  stracie  rzadziej podejmuje ryzyko. Ale podejmowanie ryzyka kontrolowanego to zupełnie coś innego niż rzucanie się w przepaść na oślep. Silne psychicznie osoboy potrafią prawidłowo przeanalizować bilans potencjalnych zysków i strat oraz przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz.  

Sukcesy można osiągać tylko wykorzystując pojawiajace się w koło szanse. A szanse te przyrównałbym do latających motyli. Gdy taki siądzie musisz tak szybko zamknąć rękę, jak tylko możesz, aby go złapać, gdy zrobisz to o sekundę za późno, jego już nie ma, nie ma i nigdy nie wrócić. Czasem robiąc to złapiesz pokrzywę i się poparzysz, czasem złapiesz kolczastą gałąź. Ale jeśli będziesz chciał nie podejmować ryzyka, nie miec pokaleczonej ręki, nigdy nie złapiesz motyla, jest zbyt szybki ;)

Nie koncentruj swoich emocji na przeszłości
Wyciągaj wnioski z własnych doświadczeń, zaakceptuj przeszłość - jest to dowodem Twojej siły. Silne osobowości nie przejmują się zbyt długo swoimi porażkami i nie zatracają się w przeszłości. Inwestuj swoją energię, aby jak najbardziej i najefektywniej wykorzystać zdobyte doświadczenia i wykorzystać je w przyszłości.

Jak w punkcie pierwszym. Acz jako miłośnik historii nie zgadzam się tak całkiem, że nie warto pamiętać i rozpamiętywać przeszłości. Warto. Tylko zamiast martyrologii, lepiej pamiętać z niej to co piękne, zamiast porażek lepiej świętować zwycięstwa. 

Unikaj powtarzania tych samych błędów
Ucz się na błędach. Bierz odpowiedzialność za swoje czyny i wyciągaj z nich wnioski.  Trafna i konstruktywna samoocena jest jedną z kluczowych zdolności przedsiębiorców odnoszących największe sukcesy.

Wiadomo, omnis hominis est errare nullius nisi insindipientis in errore perseverare. 

Ciesz się sukcesami innych
Postaraj się szczerze cieszyć z sukcesów innych ludzi. Obserwuj drogę do sukcesu innych, ucz się od nich. Staraj się unikać negatywnych uczuć jak zawiść, żal i zazdrość.  Osoby o silnej psychice ciężko pracują aby zajść tak samo daleko, a jednocześnie nie pozwala ulegać pokusie stosowania skrótów.

 Zawsze staraj się czegoś nauczyć od ludzi postawionych na twojej drodze. Prawie każdy w czymś jest lepszy od ciebie, obserwuj to, zastanawiaj się dlaczego tak jest i próbuj w tym aspekcie też taki się stać. Nie małpuj, nie naśladuj innych w 100%, od każdego wybieraj to co w jego zachowaniu czy umiejętnościach tobie się podoba, czy ci pasuje i staraj się tego nauczyć.  Warto przebywać z mądrymi ludźmi i warto mieć kontakt z ludźmi lepszymi w czymś od ciebie, tylko tacy mogą cię czegoś nauczyć, tylko przy takich możesz się rozwinąć, wejść na wyższy poziom i stać jeszcze lepszy. A czy jest coś piękniejszego, niż stawanie się coraz lepszym we wszystkim co się robi?

Bądź silny i nie poddawaj się po porażce
''Co mnie nie zabije to mnie wzmocni''. Każda porażka może być  kolejnym, cennym doświadczeniem. Początki kariery nawet dla największych biznesmenów bywały niełatwe i pełne potknięć. Prawdziwa siła psychiczna daje jednak wytrwałość do akceptowania upadków, pod warunkiem że lekcja wyniesiona z porażek pozwala zbliżyć się do upragnionych celów.

Zasada nie poddawania się w życiu prywatnym nie zawsze jest najlepszą drogą, ale za to w pracy sprawdza się wręcz idealnie. Wytrwałość i niepoddawanie się. realizuj swoje cele, a jak wywalą cię drzwiami, wejdź oknem. Choćby wszyscy byli przeciwko tobie nigdy się nie poddawaj. 

Nie lękaj się samotności
Naucz się cieszyć z samotnie spędzanego czasu. Wykorzystaj go na planowanie przyszłych działań i refleksję. Samotnie spędzane chwile pozwolą Ci na uniezależnienie się od nastrojów innych ludzi. To ważne potrafić być szczęśliwym między ludźmi ale i z samym sobą.

Samotność jest całkiem przyjemna i mnie nigdy nie przeszkadzała. I nie o to idzie, że nie lubię ludzi. Lubię i jak najbardziej sprawia mi przyjemność przebywanie z nimi, ale samotność mnie nie przeraża. Nie nudzę się sam ze sobą, i zawsze sam ze sobą byłem szczęśliwy. Bycie szczęśliwym sam ze sobą jest bardzo ważne, można być wtedy całkowicie niezależnym od innych ludzi.

Pamiętaj że sam musisz zapracować na swój sukces
Niezależnie od tego, jak dobrze jesteśmy wykwalifikowani czy wykształceni, nie możemy zakładać, że cokolwiek nam się od życia "należy". Ludzie silni psychicznie gotowi są ciężko pracować, by dzięki swym osiągnięciom zasłużyć na sukces.

Tak, bo bez pracy i starania się zwykle nic nie ma. Ale i nie do końca. To znaczy sama praca nie wystarcza. Mimo wszystko bardzo ważne jest szczęście i ono często decyduje. Owszem samo szczęście bez pracy nic nie da, to jasne. Ale z kilku osób pracujących tak samo ciężko jeden mający szczęście możne mieć efekty wielkie, a inny go nie mający przeciętne. Dlatego nie jestem osobą fanatycznie wierzącą w pracę. Owszem warto się starać, ale czasem łyk szczęścia lepszy jest od litrów ciężkiej pracy. Dużo rzeczy, które udawało mi się zrobić  spływały na mnie jakby ktoś spuścił na moją głowę dar z niebios, i choć jak napisałem w historii o motylach, oczywiście gdybym nie chwycił go wystarczająco szybko jak on się pojawił, to by nic z tego nie było, ale z drugiej strony mógłbym sobie pracować i pracować i pracować gdyby on na mnie nie "spłynął", gdzieś z wyroku Tyche.

Nie licz na natychmiastowe rezultaty
Naucz się doceniać nawet te najmniejsze sukcesy. Pamiętaj że zmiany wymagają czasu - bez względu na to czy to kolejny krok do przodu w karierze zawodowej, zgubiony kilogram podczas stosowania diety czy prawidłowo wykonane ćwiczenie na siłowni.

O tak. Każda zmiana i każde doskonalenie swej osoby wymaga czasu i wysiłku. Sport jest bardzo przydatny aby się tego nauczyć. Uczy pokory, uczy tego, że nie da się od razu osiągać dobrych i dużych rezultatów. Ale krok za krokiem, krok za krokiem jak regularnie ćwiczysz jesteś coraz lepszy. I choć nieraz z dnia na dzień nie widać żadnych rezultatów i czasem przychodzi zniechęcenie, to jak porównasz swe wyniki na przestrzeni miesięcy lub lat, widzisz jak bardzo jesteś coraz lepszy. Każdy nawet najmniejszy krok zrobiony na przód przybliży cię do celu. Każdy. Choć jeśli celem jest doskonalośc to pamiętać warto, iż tej z definicji osiągnąć nie sposób. Nullo modo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...