niedziela, 29 grudnia 2013

DCCCXLI. Nurt Tygrysu

Na marginesie tekstu, który napisałem o moich tegorocznych wynikach rowerowych przypomniał mi się jeden z moich ulubionych cytatów, którego nie pamiętam dosłownie, ale idzie o jego sens. Przypomniał mi się w kontekście tego, że będzie trudno pobić tegoroczne rekordy. Może będzie trudno, ale trzeba i tak kiedyś będzie to zrobić!

Omawiając nieudaną wyprawę cesarza Carusa przeciw Partom za Tygrys opisujący to historyk rzymski napisał w ten sposób (SHA, ale cytat bardziej niż z SHA pamiętam z "Konstantyna Wielkiego" Krawczuka, którego nie mam pod ręką i dlatego nie mogę dosłownie napisać):
Powiadają niektórzy, że los wyznaczył na granicę Cesarstwa Rzymskiego Tygrys i nigdy żaden cesarz nie będzie w stanie iść dalej. Ale tylko ludzie zabobonni i słabi mogą wierzyć, że ma ono jakieś granice, których nie przekroczy. W przyszłości będzie można bowiem zwyciężyć Partów, przekroczyć Tygrys i iść dalej  poza ich ziemie. Zostawmy więc te wymówki o niemożliwości tchórzostwu na własny użytek bo męstwo nasze i tak je podepta!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...