niedziela, 15 marca 2015

MCLXXXVII. Kawaler czy singiel

Zastanawia mnie dlaczego dzisiaj uważa się powszechnie, że słowo singiel brzmi lepiej od słowa kawaler. I sądzi się,  jakoby słowo kawaler miałoby być obraźliwe? Jak dla mnie słowo singiel jest dziwaczne, pochodzi z angielskiego i  jest zanadto współczesne. Natomiast słowo kawaler brzmi dumnie, bo:
 • słowo kawaler znaczy w językach romańskich rycerz, gentlemen, szlachcic - np. hiszpańskie caballero 
 • słowo kawaler wywodzi się z łaciny, od późnołacińskiego określenia caballus - koń, kogoś jeżdżącego na koniu nazywano więc cabellerus - konnym, lub rycerzem
 • członków zakonów rycerskich nazywano kawalerami - np. Templariuszy czy Joannitów
 • osoba odznaczona orderem nazywa się "kawalerem orderu"

Jak bardzo trzeba wiec dać się zmanipulować współczesnemu światu, a jednocześnie jakie nieuctwo okazać w zakresie historii, aby zamiast dumnego słowa kawaler, oznaczającego rycerza i wojownika woleć i uważać za ładniejsze słowo singiel? A bycie rycerzem uważać za obraźliwe? Bycie kawalerem Joannitów jak bohaterski obrońca Malty przed Turkami Jean Parisot de La Valette za hańbiące, a bycie jakimś współczesnym singielskim korpoludkiem za dumne?

Więc apeluję do CIEBIE który uważasz, że słowo kawaler jest obraźliwe a singiel dumne - weź głęboki wdech, walnij trzy razy mocno głową o betonową ścianę, a może jakoś się tam w głowie wszystko ustawi ;)

2 komentarze:

 1. Niestety, ale powszechnie uważa się, że słowo singiel brzmi lepiej niż kawaler, a nie gorzej:-(
  I chyba to miałeś na myśli?:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aj no faktycznie, już poprawiam :)
  Gratias Tibi za uwagę :)

  OdpowiedzUsuń

Link within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...