Blog poświęcony, przemyśleniom, okolicy, Czeladzi, Jurze, i wszystkiemu co tylko przyjdzie mi do głowy.
poniedziałek, 15 grudnia 2014
MCXIII. Imperator Konrada Łęckiego
Można się przyczepić wymowy ale i tak rewelacyjne. Cały film o antyku po łacinie, aż się chce oglądać. Cudowne. Gaideo, gaudeo, gaudeo et valde gratus sum. Spectate.
Obejrzałem. 1. Nawet nie wiem, czy kolejne małżeństwa Poppei to fakt, czy tylko pomysł na scenariusz. 2. Moja wiedza o cesarzach Galbie, Otonie i Witeliuszu kończy się na ich imionach. (Czemu na filmie wszyscy o republice mówili?) 3. Ze ścieżki dźwiękowej rozumiałem pojedyńcze słowa. Mógłbym utrzymywać, że to i tak nieźle, ale jakoś nie potrafię się tą szczątkową znajomością łaciny cieszyć. 4. Na przykładzie postaci magistra widać, że lojalność nie zawsze jednak popłaca. Pozdrawiam
Poppea umarła w 65 przed Neronem więc w tym okresie nie mgła już żyć. Taka licentia poetica.
Co do republiki to w zasadzie pryncypat i to wczesny to z naszej perspektywy cesarstwo. Rzymianie wtedy uważali, że jest republika a ten co niby rządzi to jedynie princeps - pierwszy senator. Dla ówczesnych Rzymian ich państwo to była republika. Pomijając już to że jeszcze wtedy część przeciwników Nerona chciała przywrócić faktyczną republikę z czasów przed Cezarem.
Łacina na filmie idealna nie jest ale dośc komunikatywna. Znając łacinę idzie w zasadzie rozumieć go ze słuchu.
Obejrzałem.
OdpowiedzUsuń1. Nawet nie wiem, czy kolejne małżeństwa Poppei to fakt, czy tylko pomysł na scenariusz.
2. Moja wiedza o cesarzach Galbie, Otonie i Witeliuszu kończy się na ich imionach. (Czemu na filmie wszyscy o republice mówili?)
3. Ze ścieżki dźwiękowej rozumiałem pojedyńcze słowa. Mógłbym utrzymywać, że to i tak nieźle, ale jakoś nie potrafię się tą szczątkową znajomością łaciny cieszyć.
4. Na przykładzie postaci magistra widać, że lojalność nie zawsze jednak popłaca.
Pozdrawiam
Poppea umarła w 65 przed Neronem więc w tym okresie nie mgła już żyć. Taka licentia poetica.
OdpowiedzUsuńCo do republiki to w zasadzie pryncypat i to wczesny to z naszej perspektywy cesarstwo. Rzymianie wtedy uważali, że jest republika a ten co niby rządzi to jedynie princeps - pierwszy senator. Dla ówczesnych Rzymian ich państwo to była republika. Pomijając już to że jeszcze wtedy część przeciwników Nerona chciała przywrócić faktyczną republikę z czasów przed Cezarem.
Łacina na filmie idealna nie jest ale dośc komunikatywna. Znając łacinę idzie w zasadzie rozumieć go ze słuchu.